Kablosuz ağınızın güvenliğini sağlayın.

Yasal sorumluluklarınızı yerine getirin.

İşletmenize ait kablolu veya kablosuz yerel ağınızdaki tüm kullanıcıların (misafirlerinizin veya çalışanlarınızın) işletmenize ait internet erişiminden yararlanmalarına olanak sağlarken yasal koşulları sağladığınızdan emin olun. Siz de Telista’nın sunduğu web filtreleme yazılımını kullanın. Böylece hem 5651 numaralı yasaya uygunluk sağlarsınız hem de internet bant genişliğinin kullanımını yönetebilirsiniz.

5651 numaralı kanun hakkında bilgi edinin.

T.C. Resmi Gazetesinin 23/05/2007 tarih ve 26530 numaralı sayısında yayımlanan 5651 numaralı “İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN” a, kişilere belli bir yerde ve belli bir süre internet ortamı kullanım olanağı sağlayan “Toplu kullanım sağlayıcı” tanımına uygun (bunlarla kısıtlı kalmamak şartıyla örnek verebilmek için otel, restoran, alış veriş merkezi, kafeterya, internet kafe, üniversite, yurt, mağaza, işyeri gibi), özel veya kamuya ait, her türden işletmelerin uyması gereklidir. (Detaylı bilgi için: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5651.pdf)

Bu kanun uyarınca tanıma uygun toplu kullanım sağlayıcılar, özetle; Kendi iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP adreslerini kullanan bilgisayarların MAC adresini gösteren bilgileri elektronik ortamda sistemlerine kaydetmekle yükümlüdür. Bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve oluşan verilerin dosya bütünlük değerlerini zaman damgası (“hash”) ile birlikte günlük olarak bir yıl süre ile saklamak ve gizliliğini temin etmekle yükümlüdür.

5651’e uygun kayıt toplayın.

Yazılımımız 5651 numaralı kanuna uygun şekilde kayıt toplayabilmenize (loglama) olanak tanır, Türkiye’de geliştirilir ve işletmenizdeki gerekli asgari nitelikleri sağlayan bir bilgisayara kurulabilir.

Güvenlik duvarı oluşturun.

İşletmenize ait yerel ağınız ile dış ağlar arasında bir geçit görevi üstlenen, internet bağlantısı üzerinden işletmenizin yerel ağına yönelik tehditleri engellemek amacıyla bir güvenlik duvarı (firewall) görevini de yerine getiren yazılım sayesinde kullanıcılar için farklı yetki seviyeleri tanımlayarak güvenlik politikalarınıza uygun önlemler almış olursunuz.

Kablosuz ağ erişimi için kimlik denetimi: Güvenli HotSpot

Kullanıcılar için süre kısıtlı (veya kısıtsız) geçerli kullanıcı bilgilerini (kullanıcı adı ve şifre) oluşturarak, bilet düzenleyerek, kullanıcıların işletmeniz ait kullanım şartlarını istediğiniz dillerde ve kendi logonuzu içeren web ara yüzünden girdikleri TC Kimlik numaralarını doğrulayıp kullanıcı bilgilerini kendilerine kısa mesajla ileterek veya sosyal ağlardaki kullanıcı bilgilerini alarak kablosuz ağınıza katılmalarına ve internete erişmelerine olanak tanıyabilirsiniz.

Bütünleşik çözüm

Kablosuz ağınıza katılıp internet erişiminizden yararlanmak isteyen kullanıcılara (örneğin oteldeki misafirlerinize) dair kimlik bilgilerinin bulunduğu diğer yazılımlarla (örneğin otel yönetim programlarıyla) kolayca bütünleştirilebilir. Örneğin bir otelde misafir girişi (check-in) yapıldıktan sonra misafirin oda numarası, TC kimlik veya pasaport numarası girilerek kablosuz ara bağlanıp internete erişmek mümkün olur. Böylece otel yönetim yazılımı internet erişimini otomatik olarak ücretlendirebilecektir.

Özelliklere genel bakış

Kullanıcılar için günlük limit belirleme, Türkçe dâhil 5 dilde kullanıcı ara yüzü, kullanıcı hatırlama, kullanıcıların girdikleri e-posta adresleri ile cep telefonlarının pazarlama amacıyla raporlama, çevrim içi kullanıcıları görüntüleme, gün bazında kullanılan bant genişliğini raporlama, kullanıcı bazında; IP adresi, MAC adresi, oturum süresi, başlangıç/bitiş tarih ve zamanlarının, indirilen ve yüklenen veri miktarlarının raporlanması, 5651 için tutulan kayıtların OpenSSL ile imzalanıp arşivlenmesi, kullanım şartlarının düzenlenebilmesi, kullanıcılar için bilet yazdırabilme, seminer/konferans kullanıcıları için topluca tanım yapabilme, …